Datum: 29.5.2020
Autor: Dominika Literová
Pro mnoho lidí je Sapa známá dvěma aspekty. Jedním z nich je bohužel ten negativní, kdy se často objevují reportáže ve zprávách o různých raziích z důvodu nelegálního zboží nebo o požárech. Další ji znají z té lepší stránky, že si tam jezdí pro asijské potraviny do místních obchodů, ať už do restaurací nebo jen do vlastních kuchyní. Tak či tak Sapa je česká rarita, která stojí za to vidět a poslechnout si historii vietnamské komunity milým odlehčeným způsobem.
Tržnice Sapa získala svůj název podle vietnamského města Sa Pa v provincii Lao Cai na úplném severu Vietnamu. Turisté sem cestují většinou vlakem, necelých 400 km od hlavního města Hanoj, aby obdivovali rýžová pole.
Nejlepší období k pozorování zelené scenérie rýžových polí je v měsících červen až září, ale to je také dešťové období. Zbytek měsíců zde pole vypadají jinak, než jak jsme zvyklí z fotek. Rýže se sklízí pouze jednou za rok, a proto krásná fotogenické zeleň tu taky není víckrát do roka.
Kromě polí se zde nachází pohoří Himálaje, kde žije mnoho horských kmenů ve svých horských vesničkách. Dobrodružné turisty jsem převážně láká nejvyšší hora Vietnamu Fan Si Pan, kterou je také nejvyšší horou Jihovýchodní Asie. Výšlap trvá zhruba 2-3 dny anebo od roku 2015 zde jezdí na vrchol také lanovka. Určitě nádherná krajina stojí za to navštívit, ale než se rozhodnete letět do Vietnamu, tak proč nenavštívit Sapu v Praze, která sice nemá tak krásné scenérie, ale přesto se dozvíte dost o běžném životě Vietnamců.
Vietnamská menšina má v České republice velké zastoupení už mnoho let. Počátek příjezdu Vietnamců sahá až do 50. let minulého století, kdy sem mnoho z nich střídavě jezdilo na omezenou dobu pobytu v rámci několika let. Účelem byla dohoda mezi ČSSR a Severním Vietnamem na zvyšování kvalifikace Vietnamců. Po revoluci zde mnoho z nich již zůstalo a od té doby se jejich množství střídavě zvyšuje a snižuje. Přesný počet není možné zjistit, protože někteří Vietnamci mají zde již České občanství a někteří jsou to dokonce nelegálně, proto veškerá čísla jsou pouhé odhady. Před několika lety byl odhad od České televize kolem 100 000 lidí. Nejvíce žijí v Praze a v Karlovarském kraji.
Velké procento Vietnamců vyznává budhismus a zbylá část jsou římští katolíci. Pokud jde o budhistické chrámy, tak se nachází jeden ve Varnsdorfu a další provizorní v Sapě, který navštívíte při prohlídce. Další plán je postavit chrám v Brně, ale k tomu prozatím stále nedošlo.
„Malá Hanoj“, jak se někdy tržnice na pražské Libuši označuje, je uzavřený areál, kde v minulosti se veřejnost jen tak nedostala. V posledních době začíná být propagovaná a otevřená nejen veřejnosti, ale dokonce místní vietnamská komunita vytvořili prohlídky Sapou pro Čechy, ale i zahraniční turisty, aby osvětlila historii Vietnamců na českém území a přiblížila svůj styl života českým spoluobčanům.
Areálem Vás provází jeden ze sympatických vietnamských průvodců, který Vám v češtině či angličtině přednese historii i současnost vietnamské komunity u nás a s trochou humoru Vás provede tržnicí. Uvidíte kromě typického trhu s oblečením, také obchody s asijskými specialitami, restaurace s vietnamským jídlem, kadeřnice, obchody, posilovna, provizorní budhistický chrám nebo třeba místo, kde se konají všechny velké rodinné oslavy včetně svateb. Na závěr si zajdete do restaurace na jídlo, ale ne na Bun bo nam Bo nebo Bun cha, které jsou sice skvělé, ale můžete si je dát kdekoliv po Praze. Průvodce Vám představí jídlo, které se běžně jí ve vietnamské domácnosti, a k tomu Vám povypráví, jak to chodí třeba při hledání partnera či stolování ve vietnamské komunitě.
Travel a la carte app is now available for download on Apple and Android.