Datum: 14.4.2020
Autor: Dominika Literová
Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností spustilo nově již svou pátou virtuální prohlídku a to tentokrát v prostorách židovské synagogy v centru Káhiry.
Jak nejlépe využít volný čas bez možnosti cestování než inspirací a plány na další cestu až to situace dovolí? Ministerstvo cestovního ruchu a starožitností v Egyptě pouhé inspirování pozvedlo na vyšší úroveň. Snaha sdílet s lidmi po celé planetě své světové dědictví ho přimělo vytvořit, ve spolupráci s Vědeckým a archeologickým institutem, možnost, jak ukázat své poklady pomocí virtuálních prohlídek z pohodlí domova každého cestovatele. Kampaní na svých webových stránkách a sociálních sítích se snaží podpořit cestovatele v čase, kdy je správné zůstat doma, ale přesto není nutné zanevřít na krásy architektonických staveb. Pod hashtagy #StayHome #StaySafe #ExperienceEgyptFromHome spustilo v pořadí již pátou virtuální prohlídku po architektonických skvostech Egypta.
Pojďme se vyhnout návalu turistů, kteří místa okupují během sezónních měsíců, a vychutnejme si krásy egyptských památek z pohodlí domova bez nutnosti dávání bakšiše (dýška) vlastně za všechno možné, zahalování se v mešitách, ale i synagogách, a horkých slunečních paprsků. Oblíkněme si tepláky nebo cokoliv, co je po ruce a nechme se virtuální prohlídkou přenést o několik tisíc kilometrů jihovýchodně do Egypta.
Jaká místa můžeme v rámci karantény ze svého domova prozkoumat?
S naší virtuální lodí poplujeme po Nilu a zakotvíme v Luxoru, dříve známém jako západní Théby či Veset, odkud se přeneseme na protější břeh do Údolí králů k hrobce staroegyptského úředníka Menny. Poté poplujeme několik set kilometrů dál po proudu řeky k významnému koptskému Červenému klášteru v Sohagu. Pomyslně přestoupíme na virtuální vlak, který nás zaveze do hlavního města Káhiry. Nejprve k hrobce staroegyptské královny Meresankh III. k pyramidám v Gíze, od nich potom přímo do centra islámské chcete-li fátimovské Káhiry také přezdívané jako město tisíce mešit. A díky virtuální prohlídce zavítáme do jedné z nich, mešity Sultána Barquqa. Prohlídka končí v židovské synagoze Ben Ezra, jež nám má připomenout význam židovské diaspory v Egyptě.
Thébská hrobka (TT69) nacházející se na stejnojmenném pohřebišti známém dnes jako Údolí králů a Údolí královen, kde jsou pohřbeni faraóni a významní šlechtici. Hrobka, dle způsobu jakým byla postavena, nesjpíš pochází z 18. dynastie (15. století př. n. l.). První místnost hrobky je bohatě zdobena nástěnnými vyobrazeními života jejího majitele a i on samotný je zde znázorněn několikrát také se svou ženou. Nesmí chybět výjev klečícího Menny, jež nabízí dary bohu Osirisovi, který byl bohem života, smrti, vzkříšení, ale i zemědělství ve starověkém Egyptě. V druhé místnosti jsou malby zaměřené na majitelův přechod z našeho světa do toho posmrtného. Zde už hraje hlavní roli bůh Anubis, který byl bohem smrti, mumifikace a posmrtného života. Celá hrobka má velmi dobře zachované barvy, hlavně červenou a černou, které jsou vzácnější než barvy jiné. Pro virtuální prohlídku zvolte následující odkaz:
Červený klášter (The Red Monastery) se nachází na západním břehu Nilu, asi 500km jižně od Káhiry a necelých 300km severně od Luxoru. Většina plaveb po Nilu spojená s návštěvou staroegyptských památek začíná v Luxoru a vede na jih až k Asuánské přehradě. Přesto oblast mezi Káhirou a Luxorem má také, co nabídnout. Kromě množství oáz na západní straně centrální oblasti je jednou z památek právě Červený klášter, který je koptským ortodoxním klášterem postaveným ve 4. století. Koptové jsou rozsáhlá křesťanská komunita žijící převážně v Severní Africe. Největší počet koptů je právě v Egyptě, kde se významně podílí na ekonomice a rozvoji Káhiry.
Jméno kláštera je odvozené od stavebního materiálu budovy, která je postavená z červených pálených cihel. Historie není známá, ale klášter stále slouží rostoucímu počtu mnichů koptské komunity v okolních vesnicích. Stavba je architektonicky podobná 4 km severozápadně vzdálenému Bílému klášteru, který pochází také ze 4. století a jehož historie je lépe dochovaná.
Pro virtuální prohlídku zvolte následující odkaz:
Třetí virtuální prohlídka nás přenese k hrobce královny Meresankh III, která byla vnučkou Krále Chufua, stavitele Velké pyramidy v Gíze a manželkou nejspíše Rachefa nebo možná i Menkaurea, jednoho ze stavitelů další z trojice pyramid, které tvoří spolu s Velkou sfingou vzhled Gízské nekropole. Královnina unikátní podzemní hrobka v Gíze byla objevena v dubnu roku 1927 a obsahuje mnoho vytesaných a malovaných nástěnných obrazů královny a zbytku královské rodiny, stejně tak služebnictva, řemeslníků, kněžích, ale také potravin, oblečení a dalšího cenného majetku, který měl královnu doprovázet v posmrtném životě. Podle hieroglyfů na zdech byla hrobka postavena, když bylo králi 13 let. Protože se kartuše se jménem krále nikdy nenašla, můžeme se pouze domnívat, který ze jmenovaných byl oním králem a manželem královny Meresankh.
Pro virtuální prohlídku zvolte následující odkaz:
Mešitu najdeme v srdci fátimovské Káhiry, kde se snoubí ruch velkoměsta s nádechem starých dob. Jako by se čas zastavil v kavárnách a obchůdcích v jejím okolí, ve kterých místní popíjejí čaj a kouří vodní dýmku. Komplex budov byl vystavěn v roce 1386 našeho letopočtu a sloužil pro náboženskou výchovu islámských myšlenkových směrů. Jako většina staveb té doby byl využíván k několika účelům. Součástí byla mešita, kde se konaly hlavně páteční modlitby, škola, arabsky madrassa, kde se vyučovaly čtyři sunnitské myšlenkové směry, Kharga, která sloužila ke shromažďování lidí k různým účelům, a nakonec mauzoleum, kam nechal Sultán Barquq po dokončení stavby uložit ostatky svého otce. V dnešní době již neslouží k náboženským účelům a je ve vymezených hodinách přístupná veřejnosti. A Vám na následujícím odkazu:
Synagoga se nachází v oblasti původní koptské Káhiry ve společném areálu spolu s křesťanským hřbitovem, koptským muzeem, několika stále funkčními kostely a řeckým klášterem. Současná budova pochází z konce 19. století, ale podle dochovaných záznamů se zde původní budova nacházela již v roce 882 našeho letopočtu, tedy v době předislámské. V roce 1012 bylo nařízeno tehdejším Fátimovským chalífem zničení všech křesťanských a židovských míst, proto pro jakoukoliv historickou úvahu není dochováno příliš důkazů. V současné době již není využívána k náboženským účelům. Jediná funkční synagoga Sha´ar Hashamayim, která slouží nepočetné místní židovské komunitě v Egyptě, se nachází v centru metropole a je veřejnosti nepřístupná. Zajímavostí je, že se v Káhiře nachází nejstarší židovský hřbitov mimo území Izraele. Je špatně přístupný, zanedbaný, s poničenými náhrobky a je obklopený odpadky a divokou městskou výstavbou. Pro virtuální prohlídku nejstarší synagogy v Egyptě zvolte následující odkaz:
Veškeré virtuální prohlídky jsou ve skvělé kvalitě, díky níž můžete obdivovat každý detail faraónské, koptské, židovské i islámské architektury. Vychutnáte si interiéry v krásném denním světle, bez davů, bez vysokých egyptských teplot a obav o své boty, které byste si museli sundat u vchodu do každé mešity nebo koptského kláštera.
Teď už nezbývá než popřát příjemnou zábavu.
Travel a la carte app is now available for download on Apple and Android.